Turizmde yabancı personel olmadan istihdam sorunu çözülemez

Pandemi sürecinde çalışanlarını farklı sektörlere kaptıran başta turizm olmak üzere birçok sektör nitelikli eleman bulma konusunda büyük sıkıntılar yaşamaya başladı.

Turizm Days’ten Fikri Cinokur’un haberine göre, nitelikli eleman konusunda sıkıntı yaşayan işletmeler de daha fazla ücret vererek diğer işletmelerden eleman temin etmeye çalışıyor. Personel kapma savaşı nedeniyle zaman zaman işletmeler arasında da sıkıntıya yol açıyor.

HAKAN SAATÇİOĞLU: OTELLER EĞİTİM BÖLÜMÜ OLUŞTURDU

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Saatçioğlu, personel ve nitelikli personel sıkıntısının pandemiden sonra çok belirgin hale geldiğini bildirdi. Her sektörde personel sıkıntısı yaşandığını vurgulayan Saatçioğlu, şöyle devam etti.

‘’Özellikle hizmet (turizm) de hepsinden daha çok sıkıntı yaşanıyor. Nitelikli personel bulmaktan vazgeçtik, hiç çalışmamış ve tecrübesi olmayanları bile turizm sektörü işe almaya kabulleniyor. Turizm sektöründe üst düzey yöneticiler konunun farkında ve sorunu kendilerinden başkasının çözemeyeceğinin de farkında. Otelciler kendi işletmelerinde eğitim bölümü oluşturdu veya oluşturmak zorunda. Mevcut eğitim bölümlerini de güçlendirmeye başlandı. Sektör temsilcilerimiz AKTOB ve POYD olarak olayın farkındayız. Turizm Meslek Liseleri ve üniversitelerde sıkı bir işbirliği ile ek saha eğitim ve dersleri vermeye başladık.’’

“YABANCI PERSONEL OLMADAN BU SORUN ÇÖZÜLEMEZ”

Otellerin yabancı personel çalıştırmadan bu konuyu çözemeyeceğini ifade eden Hakan Saatçioğlu, ‘’Özellikle Kırgızistan, Özbekistan ve Kazakistan’dan eleman temin ederek bu zor günleri atlatmaya çalışıyoruz. Sıkı bir eğitim ile hızlı adaptasyon sağlamaya çalışıyoruz. Turizm sektörü her gecen yıl sadece Türkiye’de değil tüm dünyada zor eleman buluyor. Avrupa’daki otellerde bu ülkelerden personel temin etmeye çalışıyorlar’’ dedi.

BURHAN SİLİ: 12 AY İSTİHDAM ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALI

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sil ise sektörde 12 ay istihdam konusunun mutlaka çözülmesi gerektiğini söyledi. Turizmin emek yoğun bir sektör olduğunu vurgulayan Sili, ‘’İnsana insanla hizmet verilen bir yapısı olması nedeniyle sektörümüzde her daim nitelikli personel ihtiyacı söz konusu. Türkiye’de hızla gelişen turizm nedeniyle personel ihtiyacının artmış olması ve akabinde pandemi sürecinde yaşanan nitelikli personel erozyonu bugün personel tedariki noktasında ki sorunun çok daha ciddi boyutlarda hissedilmesine neden oluyor. Özellikle kıyı kesiminde mevsimsellik arz eden turizm faaliyetlerinden dolayı, çalışanların 12 ay istihdam edilememesi insanların bu işi yaşamlarını idame ettirecekleri bir meslek olarak görememelerine neden oluyor.” ifadelerini kullandı.

“DEVLET VE SEKTÖR ORTAK BİR ÇALIŞMA YAPMALI”

Sili, öncelikle devlet ve sektörün ortak bir çalışma yaparak, maliyetlerin de kapalı olunan dönemlerde paylaşılması ile birlikte 12 ay istihdam konusunun çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtti. Burhan Sili, ‘’Burada önerimiz kapalı olunan dönemlerde SGK ve işveren paylarının sıfırlanması, ücretlerin ise işveren tarafından ödenmesi konusudur. Bu çalışan personelin 12 ay ücret alabilmesini, işsizlik oranının azalması bağlamında da işsizlik ödeneği gibi devlet tarafından yapılan diğer sosyal yardımların da azalmasını sağlayacaktır.’’ dedi.

“SOSYAL OLANAKLAR DAHA OLUMLU HALE GETİRİLMELİ”

Turizm okullarında teorik ve pratiğin aynı süreçte yapılabilmesinin önünün açıldığını belirten Burhan Sili, sözlerini şöyle tamamladı.

‘’Ancak bu daha da yaygınlaştırılmalı. Yabancı personel istihdamının azaltılabilmesi için turizm okullarında lisan eğitiminin ciddi olarak ele alınması gerekmektedir. Diğer yandan günümüzde çalışanlar geri hizmetlerde çalışmak istemedikleri için farklı ülkelerden yabancı personel istihdamı gündemdedir ki bu da ücretler, çalışma şartları, sosyal olanakların artırılması gibi yöntemlerle çözümlenmeye çalışılmalıdır. En nihayetinde eski, yeni tüm çalışanlarda aidiyet hissinin oluşturulabilmesi için yönetici kadrolarına ciddi iş düşmektedir. Sosyal olanaklar çalışma şartlarının daha olumlu hale getirilmesi gibi yöntemlerle yöneticilerin yapacağı çalışmalara destek sağlanmalıdır.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x