SGK uzmanı Özgür Erdursun silinecek borçlar için müjde diyerek net tarih verdi

Vergi mükelleflerini yakından ilgilendiren bu düzenlemenin, düzenli vergi ödeme konusunda zorluk çekenler için önemli bir rahatlama sağlayacağı öngörülüyor.

Özellikle son zamanlarda vergi borçlarının artmasıyla birlikte banka hesaplarının bloke edilmesi ve e-haciz işlemlerinin artması, birçok vatandaşı zor durumda bırakmıştı.

Erdursun’a göre, vergi borçlarının artması işyerlerinin kapanmasına ve yeni işletme açma oranlarının düşmesine neden oluyor.

Bu yüzden vergi borçlarının yeniden yapılandırılması, iş dünyası için hayati öneme sahip olacak.

Erdursun, “2024’te yeniden bir yapılandırma ihtiyacı ortaya çıkabilir” diyerek şunları ekledi: “2024’ün ikinci yarısında yeniden yapılandırma yasası çıkabilir. Gecikme faiz oranları aylık %3,5’e kadar yükseldi. Vergi ödemelerini düzenli olarak gerçekleştiremeyenlerin borçları hızla büyüyor, banka hesapları bloke ediliyor ve evi-arabası olanlar E-haciz işlemlerine başvuruyor.” dedi.

Erdursun, “Geçmiş yıllara kıyasla işyeri kapanışlarının arttığını ve yeni işletme açma oranlarının düştüğünü gözlemliyoruz” diyerek şunları belirtti:

“Ticaret yapmak ve işletmeyi sürdürmek giderek zorlaşıyor. Bu nedenle mali konularda dikkatli olmak son derece önemli. Yakın gelecekte vergi düzenlemelerinde değişiklikler olabileceğini göz önünde bulundurarak, mali durumları düzenli olarak izlemek büyük önem taşıyacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x